دیجی10: با ۱۰ تا از کشنده‌ترین سرطان‌های دنیا آشنا شوید

سرطان یکی از ترسناک‌ترین بیماری‌های دنیاست، چرا که میلیون ها نفر در سراسر دنیا را مبتلا کرده که یا به سختی علاج یافته‌اند و یا اینکه کلا جان‌شان را از دست داده‌اند. دلایل مختلفی برای مبتلاشدن به این بیماری وجود دارد که یکی از آنها اختلال ژنتیکی است، سبک زندگی، استفاده از الکل، سیگار، چاقی و مسائل دیگر هم از زمره‌ی عوامل رایج آن هستند. این موارد 90 درصد در سرطان دخیل بوده و اختلالات ژنتیکی 10 درصد تاثیر دارند. در ادامه قصد داریم 10 تا از ترسناک‌ترین و کشنده‌ترین انواع سرطان را به شما معرفی کنیم.

  1. سرطان مری

این سرطان به سلول‌های مری، مخصوصا سلول‌های انتهایی آن حمله می‌کند. این سرطان موجب مشکل در بلع شده و منجر به کاهش وزن و حتی بازگشت غذای هضم شده به بالا می‌شود.

  1. سرطان خون

سرطان خون انواع مختلفی دارد اما همه‌شان بر بافت‌ها تاثیر گذارند و این بافت‌ها معمولا مسئول تشکیل دادن خون هستند. این سرطان به پیشرفت سریعش معروف است ولی باز هم به بدخیم یا خوشخیم بودنش مرتبط است، این سرطان بیشتر بر گلبول‌های سفید اثر گذراست تا قرمز و پلاکت‌ها.

  1. سرطان غدد لنفاوی

این نوع سرطان هم بر خون تاثیر گذاراست و به طور ویژه بر گلبول‌های سفیدی به نام لنفوسیت را درگیر میکند. احتمال توسعه‌ی این سرطان در مردان و همچنین در سنین بالا بیشتر است. علائم آن شامل کاهش وزن، تب و غدد لنفاوی متورم می‌شوند.

  1. سرطان روده‌ی بزرگ

این سرطان در روده‌ی بزرگ و راست روده توسعه پیدا می‌کند. از علائم این سرطان می‌توان به یبوست، خون در مدفوع، کاهش وزن چشمگیر، کم خونی و اسهال اشاره کرد؛ این نوع سرطان در مردان و خصوصا مردان بالای 50 سال شایع‌تر است و اگر مدام خود‌شان را چکاپ کنند می‌توانند از سرطانی شدن این مسئله جلوگیری کنند.

  1. سرطان ریه و نایژه

این یکی از بزرگ‌ترین علل مرگ و میر در آمریکاست. این سرطان به شکل توماری در هر کجای ریه ایجاد شده و به سرعت در دیگر بخش‌های بدن پراکنده می‌شود. مشکل این سرطان این است که تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار بوده و تنها پس از پیشرفت خودش را نشان می‌دهد. دلیل اصلی این سرطان استعمال دخانیات است.

  1. سرطان تخمدان

سرطان تخمدان عموما خانم‌های مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با اینکه نرخ مرگ و میر آن کاهش یافته اما به عنوان قاتل خاموش شناخته می‌شود چون تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است. اما تحقیقات اخیر علائم اولیه‌ی آن را مشخص کرده‌اند. همچنین زنانی که شدیدا سیگار می‌کشند، از چاقی رنج می‌برند و یا سابقه‌ی خانوادگی سرطان تخمدان یا سینه دارند بیشتر در معرض این بیماری هستند.

  1. سرطان سینه

این نوع سرطان پس از سرطان پوست، شایع‌ترین نوع سرطان در میان زنان است. مردان هم به این نوع سرطان مبتلا می‌شوند اما نادر است. نرخ مرگ و میر این سرطان به دلیل مراقبت‌های انجام شده و آگاهی بخشی‌ها به شدت کاهش یافته.

  1. سرطان پروستات

غده‌ی پروستات درست در پشت آلت تناسلی قرار گرفته و مسئول مایع منی است که اسپرم‌ها را منتقل می‌کند. این نوع سرطان با بقیه‌ی انواع سرطان‌ها متفاوت است چرا که در دیگر بخش‌های بدن منتشر نمی‌شود. علائم آن افزایش دفعات نیاز به ادرار، کم شدن فشار ادرار و خون در ادرار و درد می‌باشند. مطالعات نشان می‌دهند که از هر 6 مرد 1 نفر به این سرطان مبتلا می‌شوند. توصیه می‌شود که مردان بالای 50 سال در این زمینه مدام خود را چکاپ کنند.

  1. سرطان کبد و صفرا

کبد بزرگ‌ترین عضو داخلی بدن است و تشخیص سرطان‌های کبد و صفرا در مراحل اولیه دشوار است اما نشانه‌ی اصلی آن کاهش وزن به دلیل از دست دادن اشتهاست. این سرطان بیشتر کسانی را که به دلیل مصرف بیش از حد الکل کبد‌شان مشکل دارد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  1. سرطان پانکراس (لوزالمعده)

پانکراس عضو کوچکی است که در پشت معده قرار داشته و مسئول پروسه‌ی هضم غذا و میزان سازی سطح قند خون است. سرطان پانکراس خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین نوع سرطان است. این سرطان به سرعت پیشرفت کرده و تشخیص آن قبل از گسترشش در دیگر بخش‌های بدن دشوار است. افرادی که به دیابت و یا بیماری‌های معدی مبتلا هستند بیش از همه در خطر بوده و چاقی و سیگار هم می‌توانند به شدت این خطر را افزایش دهند.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع .topteny
مطالب مرتبط
2 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها
مسعود
2 سال قبل

میگم ک تصویر شاخص عکس سوتینه ی موقع فیلتر نشین
🙂

پاسخ به  مسعود
2 سال قبل

با سلام از شما عذر خواهی میکنیم در مورد این پیش آمد