ترامپ فرمان تشکیل فرماندهی نیروی فضایی را امضا کرد

پس از هفته‌ها حدس و گمانه‌زنی، دونالد ترامپ فرمان سیاسی تشکیل فرماندهی نیروی فضایی را در مراسم کاخ سفید روز سه‌شنبه امضا کرد؛ سندی که توضیح می‌دهد چگونه دولت او فرماندهی نیروی فضایی را تشکیل می‌دهد. مایکل پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا اواخر آگوست سال گذشته گفته بود:

درست مثل قرون گذشته، ایالات متحده با تهدیدهای تازه در میادین جنگ جدید مواجه است. وقت آن رسیده است که فرماندهی نیروی فضایی ایالات متحده را تشکیل دهیم.

طبق طرحی که امروز به امضا رسید پنتاگون شعبه ششم خدمات نظامی را تحت نظر نیروی هوایی تاسیس خواهد کرد و سپس قبل از ساخت و یا دستیابی به فناوری ماهواره‌ای لازم برای شرکت در ماموریت‌های مبارزه مبتنی بر فضا، یک مدیر غیرنظامی به عنوان دستیار وزیر دفاع برای تشکیل فرماندهی نیروی فضایی استخدام خواهد شد( پستی که توسط رئیس جمهور تعیین شده و به تأیید مجلس سنا رسید). این طرح از طرح اولیه ترامپ که ژوئن سال گذشته منتشر شد متفاوت است که نیروی فضایی به صورت جداگانه اما گام به گام با نیروی هوایی فعالیت می‌کند.

سرپرست آژانس فضایی ناسا، جیم بریدنستین، پیش از این حمایت خود را از این طرح اعلام کرده بود. با این حال، دولت همین شور و شوق را از کنگره، به ویژه حزب دموکرات نخواهد دید که باید طرح را تصویب و بودجه را قبل از اینکه اقدامی در این جهت بردارند اعطا کنند.

هنوز مقدار سرمایه لازم برای اجرای این طرح مشخص نشده است. وزیر دفاع ترامپ، پاتریک شاناهان، ابتدا قیمتی کمتر از 5 میلیارد دلار به منظور ایجاد شعبه جدید را اعلام کرد. در مقابل، نیروی هوایی اعلام کرد که دست کم 13 میلیارد دلار برای شروع و موفقیت USSF نیاز خواهد بود.

روز سه شنبه و در طی یک کنفرانس مطبوعاتی در موسسه بوکینگز، دیوید گلدفین فرمانده نیروی هوایی آمریکا به خبرنگاران گفت:

هزاران تصمیم را باید بگیریم تا بتوانیم جزئیات پیچیده نحوه پیشبرد تشکیل خدمات در بخش نیروی هوایی را تحلیل و برنامه‌ریزی کنیم.

اگرچه به نظر می‌رسد موانع متعددی وجود دارد که باید قبل از تشکیل فرماندهی نیروی فضایی از میان برداشته شود، رئیس جمهور ایالات منحده به موفقیت نهایی این برنامه اطمینان دارد. ترامپ در مراسم امضای فرمان گفت:

مفتخرم که در طول دولتم کارهای زیادی در فضا انجام می‌دهیم. ما به این طرح نیاز داریم.

آخرین اخبار تکنولوژی را در وب سایت دیجی رو دنبال کنید
منبع engadget
مطالب مرتبط
0 دیدگاه
بازخورد میان متنی
نمایش همه دیدگاه‌ها