چگونه فرد جدیدی را به خود جذب کنیم؟

آیا باید به گونه‌ای رفتار کرد که به صورت حساب‌شده جذاب به نظر برسیم یا احساسات و تمایلات واقعی خود را نشان دهیم؟ چطور می‌توان در عین صدمه‌نزدن به روابط رسمی و کاری، صمیمیت و روابط‌ دوستانه را حفظ کرد؟ چگونه در عین اینکه خودمان هستیم جذاب هم به‌ نظر برسیم؟ به نظر می‌رسد که تکنیک های خاص جذاب‌شدن، مناسب یک قرار یا موقعیت ویژه باشند و به خوبی فرد مورد‌نظر را تحت‌تاثیر قرار دهند؛ اما گاهی‌اوقات نیز نشان می‌دهند که رفتار‌‌های شما غیر‌منحصر‌‌به‌فرد و احساساتتان کم‌عمق است!

هر‌کسی که تا‌ به حال قرار ملاقات‌های ویژه و یا رابطه‌های موفقی داشته‌است ؛ احتمالا به شما توصیه کرده‌ که: خودتان باشید! شاید با خودتان فکر کنید «خودم بودن»، بدون هیچ تکنیک خاص یا رفتار مجذوب‌کننده‌ای، هیچ گاه منجر به یک ارتباط عاطفی عمیق نمی‌شود  و همیشه رویکرد حساب‌شده به نتایج بهتری ختم شده‌ است. اما درنظر داشته باشید که افرادی که شما به وسیله‌ی رفتار ساختگی خود جذب می‌کنید؛ هرگز منحصر‌به‌فرد شما، نیازهایتان و اهداف شما برای آینده نیستند. به عبارت دیگر شما با نقاب‌زدن، پارتنر و مکمل مناسب دیگری را جذب می‌کنید نه خودتان! اما چگونه یک شریک مناسب و مکمل پیدا کنیم؟

اغلب اوقات شرکای رابطه‌ای که به خوبی هماهنگ هستند؛ دارای ویژگی‌های جسمی، رفتاری، روانی مشابه هستند. جدید‌ترین تحقیقات، به نحوه‌ی هماهنگی جفت‌ها با یکدیگر و ویژگی‌‌هایی که درنتیجه می‌تواند مشترک باشد توجه کرده‌است. یک مطالعه توسط هانت، استویک و فینکل به بررسی اینکه «چقدر یک زوج قبل از عاشق شدن، یکدیگر را درک می‌کنند؟» پرداخته است.

بیشتر بخوانید:

آیا قبل از عاشق شدن، رابطه‌ی دوستی عمیقی داشته اند؟ میزان جذابیت فیزیکی و عاطفی طرفین از هم، چقدر قبل و بعد از عاشقی دستخوش تغییرات شده‌است؟ نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که زوج هایی که قبل از ورود به یک رابطه‌ی عاشقانه، با یکدیگر رابطه‌ی دوستی نداشتند؛ در سطح بالاتری از تشابه جذابیت‌های فیزیکی قرار دارند. با این وجود، تفاوت محسوسی در رضایت زوجین وجود ندارد که به طور مستقیم به یک رابطه‌ی عاشقانه هدایت شده‌باشند یا پیش از آن یک دوره رابطه‌ی دوستانه را گذرانده‌اند.

زمان صرف شده به عنوان دوستان مشترک، پارتنر‌های بالقوه را قادر می‌سازد تا به تغییر حالت‌های رفتاری و روحی فرد مقابل احاطه‌ی بیشتری پیدا کنند و در صورت نیاز، زمان بیشتری برای مطابقت داشته باشند. بنابراین، دو‌طرف یا به سرعت در ویژگی‌های جذاب خارجی برای هم جذابیت می‌یابند و یا به آرامی رشد کرده و با ویژگی‌های درونی و منحصر‌به‌فرد هم مطابقت پیدا می‌کنند‌.

این مطالعه می‌تواند به ما کمک کند که به جای جذابیت مقطعی، جذابیت واقعی شخصیت خود را به نمایش بگذاریم. در ادامه چهار نکته برای شروع این کار وجود دارد:

1. تکنیک‌های جذابیت، می‌تواند به شما کمک کند که مورد توجه واقع شوید.

در‌حالی که ممکن است درست باشد که مردم نباید یک کتاب را با پوشش آن قضاوت کنند؛ اکثر مردم در ابتدا قصد دارند کتاب را از نظر ظاهر مورد قضاوت قرار دهند‌. این بدان معنی است که هر چقدر شخصیت و درون شما شگفت انگیز باشد تعداد اندکی از افراد متوجه آن می‌شوند. مگر اینکه تلاش کنید خودتان را به آن‌ها معرفی کنید. البنه نه به این معنی که یک مدل باشید، یا کل شخصیت خود را تغییر دهید، اما کار بر‌ روی چند ویژگی جذاب و جالب شخصیتی و یادگیری چند نکته، برای جلب توجه و شروع گفت‌و‌گو با یک پارتنر بالقوه می‌تواند باعث افزایش شانس شما شود. این راهنمایی‌ می‌تواند به ایجاد علاقه‌ی اولیه کمک کند، حتی اگر چندان راحت به نظر نرسند!

2. ویژگی‌های خاص به شما کمک می‌کند فرد مکمل خود را پیدا کنید

همین طور که قبلا هم اشاره شد، تکنیک های جاذبه‌ی عمومی می‌تواند به شما در جذب اولیه از طرف شرکای بالقوه کمک کند اما هیچ‌گاه سازگاری و تفاهم شما را در سطح عمیق تر تضمین نمی‌کند. مطمئنا این سبک علاقه‌مند‌‌ کردن، ممکن است گاه به گاه کار کند؛ اما برای زمانی که شما به دنبال یک رابطه‌ی عاطفی بلند مدت هستید، کافی نیست. بنابراین، پس از توجه به شخص، وقت آن است که اجازه دهید با ویژگی‌های معتبر و منحصر‌به‌فرد شما آشنا شود.

3.نگاه عمیق‌تر، به شما قدرت بررسی کردن پارتنر‌های بالقوه را می‌دهد

برای یافتن یک رابطه‌ی سازگار، شما باید به دیگران احترام بگذارید و در نظر بگیرید که از آن‌ها انتظار دارید‌. بنابراین در‌مورد کیفیت قرار ملاقات‌ها و دیدگاه پارتنر‌تان نسبت به خودتان، کنجکاو باشید. بررسی کنید که اهداف و صفات طرف مقابلتان، با برنامه‌ریزی‌های شما سازگار باشد و همین طور، علاقه‌مندی او را به سرمایه گذاری بر روی شما و ادامه ی این رابطه بسنجید.

4. اهداف متصل کننده‌ی شما به رابطه‌ی عاطفی عمق می‌دهد

هنگامی که شما یک رابطه‌ی پر از اهداف و منافع مشترک را شروع کرده باشید و به عبارتی نقطه های اتصال مشترک شما و پارتنرتان به رابطه، متعدد باشد؛ شانس تداوم و تعادل رابطه‌ی شما، بسیار بالا خواهد رفت. در این زمان، تمایل به ارتباط با یکدیگر به وسیله‌ی اهداف مشترک، حس همکاری و قدردانی از تلاش های طرفین، جرقه‌های یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی مستحکم را می‌زند. این‌ها وظایف عمومی و متقابل مورد نیاز هر رابطه است‌ اما انجام آن‌ها به روش صحیح و ویژه‌ی شما مهم خواهد بود.

بار دیگر تاکید بیشتر بر روی صمیمیت و منحصر به فرد بودن شما و همچنان فرایند شناخت خود به طرف مقابل است. با این وجود، این دو فرایند در طول زمان با هم رابطه‌ی خود را از دست می‌دهند و به شما کمک می‌‌کنند بهترین خود را با شریکتان به اشتراک بگذارید و اجازه دهید او نیز بهترین خود را با شما به اشتراک بگذارد!

منبع psychologytoday

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را ثبت کنید

avatar
1 دیدگاه
0 پاسخ
0 دنبال‌کننده
 
باحال‌ترین دیدگاه
داغ‌ترین دیدگاه
مهدي
مهدي

مطلب خوبی بود