دانلود غیرقانونی فصل آخر «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) رکورد زد!

اینکه بازار دانلود غیرقانونی سریال پرمخاطبی مانند بازی تاج و تخت (Game of Thrones) بسیار داغ باشد، امری تقریباً بدیهی و واضح است اما جالب است بدانید که قسمت اول از فصل هشتم و پایانی این سریال، رکورد جالبی را در این زمینه ثبت کرده است! شرکت تحلیلی MUSO به تازگی اعلام کرده که قسمت اول از فصل هشتم بازی تاج و تخت تنها در 24 ساعت اول پس از نمایش، 55 میلیون بار به صورت غیرقانونی تماشا شده است! 76.6 درصد از این آمار مربوط به استریم غیرقانونی سریال بوده و مابقی نیز به دانلود غیرقانونی (12.2 درصد)، تورنت‌های عمومی (10.8 درصد) و تورنت‌های خصوصی (0.5 درصد) اختصاص دارد. با اینکه حجم دانلود غیرقانونی این سریال پرمخاطب بسیار قابل توجه است اما از یک سو نیز این آمار را می‌توان به محدودیت‌های کنونی کانال‌های تلویزیونی و سرویس‌های استریم نیز مرتبط دانست.

کمپانی MUSO در بررسی‌های خود متوجه شده که 10 میلیون از این تماشا کنندگان غیرقانونی بازی تاج و تخت از کشور هند بوده‌اند که به طور کلی دسترسی به شبکه HBO در آن بسیار سخت است. 5 میلیون دیگر نیز متعلق به کشور چین است که تنها یک نسخه سانسور شده از سریال را پخش می‌کند. بنابراین بخش عمده‌ای از دانلود کنندگان غیرقانونی سریال یا امکان دسترسی قانونی به آن را نداشته‌اند و یا اینکه می‌خواستند نسخه عمومی و جهانی آن را مشاهده کنند. لازم به ذکر است شبکه HBO که ساخت سریال بازی تاج و تخت را بر عهده داشته است، در حال حاضر در خارج از آمریکا پخش نمی‌شود و تنها راه پیش روی مخاطبان استفاده از شبکه‌های همکار قانونی آن و یا تهیه بسته‌های تلویزیونی گران قیمت است.

البته با این حال خود کاربران آمریکایی هم در آمار مربوط به دانلود غیرقانونی بازی تاج و تخت سهم قابل توجهی دارند و 4 میلیون از آمار ارائه شده مربوط به کشور خانگی HBO است! این دسته از کاربران اساساً اهمیتی به تهیه سرویس‌های تلویزیونی پولی و یا استریم قانونی قائل نیستند. در نهایت باید اشاره کرد که یافته‌ها نشان می‌‌دهند، شبکه HBO بیش از اینکه نگران آمار دانلودهای غیرقانونی سریال محبوب خود باشد، باید فکری به حال گسترش شبکه و در دسترس قرار دادن آن برای کاربران جهانی بکند.

منبع engadget
مطالب مرتبط

دیدگاه خود را ثبت کنید