فلای تودی

چگونه بفهمیم واقعا عاشق شدیم؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که حداقل یک بار این عبارت را در گوگل سرچ کرده‌اید، این مقاله قطعا برای شما خواهد بود. احتمالا بعد از جستجو کردن این عبارت در گوگل و خواندن نتایجی که سایت‌های پیشنهادی برای شما دارند، احساس بدی خواهید داشت زیرا اکثر پیشنهادها و توصیه‌های موجود خیلی اصولی و کاربردی نیستند. برای مثال یکی از عبارارتی که بعد از جستجو در گوگل مدام خواهید دید این است که “اگر شما عاشق کسی شده‌اید آن شخص دائما در ذهن شماست!” در مواجه با این موضوع اساسا باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر تصویر شخصی دائما در ذهن شماست، این یعنی شما نمی‌توانید روی موضوعات و جنبه‌های مهم زندگی خودتان تمرکز داشته باشید و این یک مشکل مهم و اساسی است که نباید آن را نادیده بگیرید! به خاطر داشته باشید که عشق حقیقی شما باید متناسب با زندگی واقعی باشد نه اینکه شما را در زندگی غرق کند. عشق باعث آرامش افراد می‌شود، و هرگز کلافگی در آن راه ندارد، پس واقع‌بین باشید.

جملاتی نظیر “شما همیشه در طلب و آرزوی معشوق‌اتان هستید و هرگز نمی‌توانید آن‌ها را رها کنید چون شما عاشقش هستید!”، “معشوقه‌اتان همه چیز شماست”، “شما شخصی که عاشقش هستید را مدام در آیندتان تصور می‌کنید” نتایجی هستند که شما در اکثر مقاله‌هایی که در مورد نشانه‌های عاشقی پیدا خواهید کرد! اما این اغراق‌ها تا چه حد درست هستند؟ آیا عشق واقعی به این معناست؟

بیشتر بخوانید:

با یک مثال سعی می‌کنیم این موضوع را بیشتر برای شما توضیح دهیم. اگر کسی می‌گوید که شغل آینده، محل زندگی و حتی سگی که می‌خواهند در آینده نگه‌داری کنند را همیشه در پس زمینه‌ی ذهنشان نگه می‌دارند تا به آن‌ها در کارهایی که انجام می‌دهند، انگیزه ‌دهد و حتی عقیده دارند آینده‌یشان بدون این تصورات هیچ معنایی ندارد… کمی تامل کنید!

در ابتدا باید این نکته را به شما متذکر شویم که شما می‌توانید در مورد خواسته‌هایتان رویا پردازی کنید، اما این به هیچ عنوان بدین معنا نیست که آنها حتما بایند در آینده‌ی شما به واقعیت بپیوندند، زیرا دنیای واقعی همواره پر از اتفاقات پیش‌بینی نشده است، پس سعی کنید واقع بین باشید! در مورد عشق نیز این اصل کاملا صادق است. اشکال اینگونه طرز فکر در مورد عشق این است که در این دیدگاه ما از عشق به عنوان یک راه حل برای فرار از دنیای واقعیت استفاده کرده‌ایم و صد البته معیار قیاس پارتنرمان نیز همان دیدگاه فانتزی موجود در رویاهایمان خواهد بود! در این مورد، نمی‌توانیم نام احساساتمان را عشق بگذاریم! به خاطر داشته باشید که شما می‌توانید کسانی که دوست دارید را در آینده‌ی خود تصور نمایید، اما نه برای اینکه تصویر آینده‌اتان با آن‌ها کامل شود.

جملاتی نظیر ” این شخص دقیقا فرد رویاهای من است” یا ” شما می‌خواهید همیشه معشوق‌اتان در اطرافتان باشد” قطعا نشان‌دهنده‌ی این است که شما تا به حال در رابطه‌ی عاطفی سالم و طولانی مدتی قرار نداشته‌اید. در روابط سالم شما همیشه باید خواستار دیدن عزیزتان باشید اما خواستن همیشه به معنای عشق نیست. بعضی مواقع شما احتیاج دارید تا چند ساعتی را برای خودتان وقت بگذارید، یا به کارهایتان سر و سامان ببخشید و یا حتی خودتان را با انجام کارهای دیگر مشغول کنید. به خاطر داشته باشید اگر گاهی اوقات احتیاج به فضا و زمان مختص به خود هستید، بدین معنا نیست که شما عاشقانه شخص مقابلتان را دوست ندارید! تمامی روابط سالم با وجود عشق فراوان نیز گاهی نیاز دارند تا طرفین زمانی را فقط به خودشان اختصاص دهند.

برخی دیگر نیز عقیده دارند که عشق بدین معناست که هرکاری برای تحت تاثیر قرار دادن معشوقشان انجام دهند! اگر کمی عمیق‌تر و واقع‌بینانه‌تر به این موضوع توجه داشته باشید، متوجه خواهید که این موضوع خیلی نشان‌دهنده‌ی عشق بین دو فرد بالغ نیست! در واقع اگر شما نیز جزء افرادی هستید که به شدت سعی بر این دارند که شخص مقابلشان را تحت تاثیر قرار دهند باید این نکته را به خاطر داشته باشید که عشق ورزیدن به معنای تحت تاثیر قرار دادن شخص مقابل نیست!

کلیشه‌ی معروفی هم که در باب عشق تا به حال بسیار شنیده‌‌ایم این است که فرد عاشق همیشه ترس از دست دان معشوق خود را دارد! اما واقعیت این است که روابط عشقی سالم به هیچ‌ عنوان درگیر حس ترس و از دست دادن شخص مقابل نیستند و درواقع این یک نوع وابستگی است که به اشتباه این روزها آن را عشق خطاب می‌کنند! در این بین شنیده می‌شود که زنان عاشق نیز مدام ترس از دست دادن شخص موردعلاقه‌اشان را دارند اما در نهایت تنها چیزی که از این نوع جملات استنباط می‌شود فقدان اعتماد به نفس و نداشتن دید درست در مورد روابط عاشقانه و عاطفی است. بارها در مقالات مختلف در مورد حس عشق و حسادت صحبت شده است اما باز در این مورد نیز باید بگوییم حس حسادت زمانی به وجود می‌آید که شما به شخص مقابل به شدت احساس وابستگی دارید، عشق بین دو فرد بالغ به هیچ‌عنوان شامل حس حسادت نمی‌شود.چگونه بفهمیم واقعا عاشق شدیم؟

حضور معشوقه‌اتان بهترین قسمت زندگی‌تان است

اگر شخصی می‌گوید دیدن معشوقه‌اش بهترین قسمت روز اوست، کمی تامل کنید! استنباط عشق از این جمله کاملا به این موضوع بستگی دارد که بقیه‌ی روز این شخص به چه صورتی سپری می‌شود. برای مثال اگر این فرد از زندگی خود احساس رضایت دارد و شریک زندگی او نیز به خوشحالی و احساس رضایت از زندگی‌ وی می‌افزاید، پس می‌توان نام این حس را عشق نامید. اما اگر فردی از زندگی روزانه‌ی خود رضایت ندارد و از شریک خویش به عنوان نقطه‌‌‌ی گریز استفاده کرده و به او پنها می‌آورد، باید حتما سبک زندگی و نوع دیدگاه خود را از نوع بسازد.

شما معشوقتان را در اولویت قرار می‌دهید

اهمیت دادن به خواسته‌ها و نیازهای پارتنرتان بسیار نکته‌ی مثبتی است و این‌که شما شریک روابط عاطفی خود را به گونه‌ای که به شما آسیب نزند در اولویت قرار دهید، دقیقا همان کاری است که افراد بالغ در رابطه‌های عاشقانه‌ی خود انجام می‌دهند اما چنانچه شما خواسته‌ها و نیازهای خود را نادید می‌گیرید و تمام ارزش‌های خود را بر پایه‌ی تواناییتان در خوشحال نگه‌داشتن شریکتان بنا کرده‌اید، به هیچ‌وجه نمی‌توان نام این احساس را عشق گذاشت.

حال ممکن است از خودتان بپرسید که چگونه باید بدانیم که عاشق پارتنرمان هستیم، در ادامه چند نکته را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

1- شما می‌دانید که عاشق شدید، زیرا تصمیم به عاشقی دارید!

به خاطر داشته باشید که عشق تنها یک حس نیست، بلکه آن‌چه را که در برابر احساساتتان انجام می‌دهید در بر می‌گیرد. در واقع عشق یک تصمیم و تعهد است که شما آن را لحظه به لحظه تمدید و ادامه می‌دهید. شما می‌دانید که عاشق شده‌اید زیرا این امر یک انتخاب سنجیده شده و کاملا آگاهانه است.

2- شما زمانی متوجه می‌شوید عاشق شدید که عاشقی می‌کنید!

در واقع شما روی احساساتتان سرمایه‌گذاری می‌کنید، و تمام تلاشتان را برای این احساسات نشان خواهید داد. همچنین فرد عاشق هیچ‌گاه از روی عمد و آگاهی به شخص مقابل آسیب نمی‌رساند، شما هیچ‌گاه پارتنرتان را سرزنش نمی‌کنید و وی را کوچک نمی‌شمارید. همچنین حس انتقام و حسادت نیز در رابطه برای شما مفهومی ندارد. همچنین نیاز به اطمینان مداوم برای ادامه‌ی رابطه ندارید. شما دیدگاه شریک تان را در اولویت قرار می‌دهید همچنین زبان عاشقی وی را به خوبی یاد خواهید گرفت. شما به منافع و علایق‌ شخص مقابلتان اهمیت می‌دهید به طوریکه نیاز پارتنرتان همانند نیاز خودتان تلقی خواهد شد. همچنین در همه‌ی موارد از آن‌ها حمایت خواهید کرد و هوایشان را خواهید داشت. اهمیت دادن و مراقبت کردن از همسر و رابطه‌ برایتان جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت.عشق

بیشتر بخوانید:

3- و در نهایت شما زمانی متوجه می‌شوید عاشقید که به شخص مقابل خود عشق می‌ورزید حتی زمانی‌که نمی‌خواهید!

عاشق بودن زمانی که شرایط برای شما و شخص مقابل‌تان مساعد است، کار سختی نیست، اما عشق واقعی را زمانی حس خواهید کرد که روزهای طوفانی شما از راه برسد. عشق دقیقا از آن لحظه‌ای قابل لمس خواهد شد که در بحث‌هایتان به دنبال سازش و توافق هستید نه به دنبال برنده بودن. عشق درست همان لحظه‌ای است که شما به عنوان مجازات عشق خود را از پارتنرتان دریغ نکنید. عشق یعنی شما قبل از این که به دنیال درک شدن باشید، می‌خواهید که شخص مقابلتان را درک کنید، برای او گوش شنوا باشید و به حرف‌ها و درد و دل‌هایش احترام بگذارید. عشق درست همان لحظه‌ای برای شما معنای حقیقی‌اش را نشان خواهد داد که شما از مشکلات خود بی‌پرده، بدون هیچ کم و کاستی با پارتنرتان صحبت می‌کنید و همیشه نیز با معشوقتان هم‌جهت هستید. عشق یعنی به پارتنرتان گوش جان فرا دهید، سازش داشته باشید، عذرخواهی کنید و ببخشید.

و در آخر شما زمانی متوجه می‌شوید که علارغم رنجیدگی از شخص مقابل هنوز هم عاشقانه او را دوست داشته باشید. به ویژه احترام گذاشتن به خواسته‌ها و احتیاجاتشان حتی اگر این نیاز به “خاتمه دادن به رابطه” بی‌انجامد.

به خاطر داشته باشید که از این به بعد به جای آن‌که در گوگل به جستجوی مقاله‌های در خصوص ” چگونه بدانیم عاشق شده‌ایم” باشید، سعی در جستجوی مقالاتی با مضمون ” چگونه عشق بورزیم” باشید.

اگر واقعا می‌خواهید عشق واقعی را تجربه کنید باید بدانید این‌که چطور عشق بورزید اولین چیزی است که از اهمیت برخوردار است. از آن‌جایی که تصمیم به عاشقی گرفتید، متوجه خواهید شد که واقعا عاشق هستید! در پایان نیز باید بگوییم بین عشق ورزیدن و عاشق بودن تفاوت بسیاری وجود دارد. عاشق بودن به معنای شیفتگی و شیدایی است و این دقیقا همان چیزی است که در عشق واقعی هرگز هیچ جایی ندارد!

منبع medium
مطالب پیشنهادی
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سرگشته
سرگشته
2 سال قبل

از مطلب مفیدتان بسیااااااار ممنون. خیلی درست و منطقی تر از مطالب مشابه به نظر می اید.